Bosch заработи милионска глоба

Компанијата за производство на автомобилски делови и технологија „Robert Bosch“ е казнета со глоба од 90 милиони евра поради својата улога во лажирање на емисијата на дизелските мотори.

Ова денеска го објави обвинителството во Штутгарт, потенцирајќи дека компанијата е казнета поради занемарување на своите обврски, а од „Bosch“ одлучиле да не поднесе тужба.

„Bosch“ испорачал милиони системи за контрола на работата на моторот за различни производители од 2008 година. Софтверот на тие компоненти, според наводите на обвинителството, „содржи забранети стратегии“, а автомобилите емитувале повеќе азотни оксиди, отколку што е дозволено.

Обвинителството наведува дека верува дека „иницијативата за интегрирање и формулирање на забранети стратегии дошло од вработените во производство на автомобили“.

Прочитајте и...  Се удави човек во Охридско Езерo

Овој скандал го чини концернот „Volkswagen“ милијарди евра.

Прочитај повеќе

Канада суспендира договор за екстрадиција со Хонг Конг

Слободен печат

Силјановска- Давкова: Државата ја направија руина, а држава без стабилни институции не е држава

Слободен печат

Мета по средбата со Хоти: Албанија го подржува дијалогот Косово – Србија

МИА Агенција

Јанчев: Фабриката „Дрекслмајер“ нема да се затвора, политичките партии да не ги мешаат компаниите во предизборната кампања

Слободен печат

Мицкоски: На 15-ти јули доаѓа Обновата на Македонија и времето кога секој ќе одговара за сторен криминал

Слободен печат

Генетска верзија од новиот вирус до 6 пати позаразна за човечките клетки од изворната форма

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: Кондово ја добива првата детска градинка

Слободен печат

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

МИА Агенција

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Слободен печат

Јанушев: Промоција и поддршка на македонските компании за настап на странски пазари

Слободен печат

Лукаревска: Со бокс во лице на жена не се “исправа” држава

Слободен печат

Дојче Веле: Западен Балкан има големи очекувања од Берлин, кои ни теоретски не можат да се исполнат

Слободен печат