Bosch заработи милионска глоба – Слободен печат
ВестиЕкономија

Bosch заработи милионска глоба

Ова денеска го објави обвинителството во Штутгарт, потенцирајќи дека компанијата е казнета поради занемарување на своите обврски, а од „Bosch“ одлучиле да не поднесе тужба.

Компанијата за производство на автомобилски делови и технологија „Robert Bosch“ е казнета со глоба од 90 милиони евра поради својата улога во лажирање на емисијата на дизелските мотори.

Ова денеска го објави обвинителството во Штутгарт, потенцирајќи дека компанијата е казнета поради занемарување на своите обврски, а од „Bosch“ одлучиле да не поднесе тужба.

„Bosch“ испорачал милиони системи за контрола на работата на моторот за различни производители од 2008 година. Софтверот на тие компоненти, според наводите на обвинителството, „содржи забранети стратегии“, а автомобилите емитувале повеќе азотни оксиди, отколку што е дозволено.

Обвинителството наведува дека верува дека „иницијативата за интегрирање и формулирање на забранети стратегии дошло од вработените во производство на автомобили“.

Овој скандал го чини концернот „Volkswagen“ милијарди евра.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close