Борисов: Владата мора да опстане поради борбата против Ковид-19

Борисов денеска изјави дека побарал од своите министри за финансии, за внатрешни работи и за економија да се повлечат

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој е соочен со гласање за недоверба во Парламентот и со антикорупциски протести на улиците, изјави денеска дека неговата Влада мора да опстане за да се бори против новиот коронавирус.

Тој истакна дека ќе го разгледа прашањето за голема ревизија на својот кабинет по гласањето за недоверба следната недела, кое владејачката партија може да го преживее со поддршка на малите популистички партии и независните пратеници.

Борисов нагласи дека протестите и повиците за одржување предвремени избори од страна на опозициските социјалисти и претседателот Румен Радев ги поткопуваат шансите на земјата за соочување со кризата, предизвикана од коронавирусот.

– Пред нас се многу тешки месеци… Кој од оние на плоштадот има поголемо искуство од нас, кој знае повеќе или може повеќе?, праша 61-годишниот премиер по состанокот со коалициските партнери.

Прочитајте и...  Хорот во Нигер: Шестмина француски туристи убиени во напад

Тој додаде дека на претстојното гласање треба да се покаже дека владејачката коалиција има мнозинство во Парламентот, а потоа сите опозициски партии, доколку сакаат, треба да наведат како тие би се избориле со епидемијата и финансиската криза која се заканува.

Борисов денеска изјави дека побарал од своите министри за финансии, за внатрешни работи и за економија да се повлечат, со цел да прекинат шпекулациите дека биле под влијание на контроверзниот медиумски магнат и бизнисмен од друга политичка партија, но нагласи дека засега нема да ги прифати нивните оставки.

Илјадници Бугари протестираат барајќи оставка на Владата и на јавниот обвинител Иван Гашев поради неуспехот да обезбедат владеење на правото и да ги прекинат врските меѓу владини претставници и моќни тајкуни во земјата. Во Софија и другите поголеми градови низ Бугарија планирани се и денеска протести, осми ден по ред.

Прочитајте и...  Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат