Борисов: Нема да затвораме ништо, кој сака нека се прибере дома и нека седи заклучен, не е забрането

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека нема намера повторно да ја затвора земјата, иако расте бројот на заразени со коронавирус. Одговарајќи на новинарско прашање дали било грешка отворањето на кафулињата, ноќните клубови и стадионите, Борисов кажа дека секој може да се прибере дома, да се заклучи и да седи таму и дека нема потреба од забрани.

„Кога беше затворено, секој ден ме прашувавте кога ќе отворите. Ете отворивме, сега ме прашувате кога ќе затворите. Штабот, ако ги прашам, ќе ми предложат да затворам апсолутно сè. Секој може да се прибере дома, да се заклучи и да седи таму, не е забрането. Зошто сакате со наредба да забрануваме? Не се групирајте, пазете се, треба да живееме“, кажа Борисов денеска во Сончев Брег.

Борисов кажа и дека според некое социолошко истражување, 40 отсто од луѓето не веруваат дека има коронавирус.

Денеска во Бугарија беа регистрирани 180 нови случаи на коронавирус од 2.691 тест. Вчера беа регистрирани 182 случаи, што беше рекорд.
Прочитајте и...  Филмско апсење на руски новинари и камерман во Минск (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат