Борисов: Македонците треба уште многу работи да поправат за да добијат датум за преговори – Слободен печат
ВестиМакедонија

Борисов: Македонците треба уште многу работи да поправат за да добијат датум за преговори

Според него се уште не е време за такво нешто и не треба да се спори прашањето дали Гоце Делчев е Бугарин или Македонец.

Според премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, Македонија треба да „созрее“ и да поправи многу нешта за да добие датум за почеток за преговори со ЕУ.

Според него се уште не е време за такво нешто и не треба да се спори прашањето дали Гоце Делчев е Бугарин или Македонец.

-Тие имаат многу нешта да поправат. Да не ме разберете погрешно, но додека се спори дали Гоце Делчев е Бугарин или Македонец – такви ситни приказни за некои херои кои очигледно биле и за Бугарија и за Македонија, за родниот крај, а нашите најдобри песни се поврзани со нив. И опозицијата постојано да ме прашува што прави комисијата. Нека зреат –  рече Борисов

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close