23.8 C
Скопје

Борисов го поддржа ставот на ЕУ против забраната за влез на осум европски граѓани во Русија

Бугарскиот премиер во оставка Бојко Борисов напиша на Фејсбук дека го поддржува ставот на ЕУ против одлуката на Русија да забрани влез на осум граѓани на Унијата на територијата на Руската Федерација.

– Ние се придржуваме до европската солидарност, напиша тој на својот фејсбук-профил.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Европската унија излезе со заеднички став против одлуката на руските власти да забранат влез на осум граѓани на ЕУ на територијата на Руската Федерација.

Забраната за влез се однесува на претседателот на Европскиот парламент Дејвид Сасоли, потпретседателката на Европската комисија Вера Јурова, како и шестмина претставници на земјите-членки на ЕУ од Естонија, Франција, Германија, Летонија и Шведска.

– Европската унија се солидаризира со сите овие луѓе. Руските дејствија нема да ја спречат Европската унија да продолжи да се залага за човекови права, демократија и меѓународно право, ниту да ги држи под одговорност виновните за прекршувања и злоупотреби. Таа одлука, која е насочена директно кон Европската унија и нејзините земји-членки е неприфатлива и неоправдана. Со неа се потенцира дека Руската Федерација досега го избра патот на конфронтација, наместо да се обидува да ги подобри односите ЕУ-Русија, се вели во соопштението.

Поврзани вести

Македонците ќе можат слободно да патуваат во Германија: Границите ќе бидат отворени за вакцинираните лица

Слободен печат

Маричиќ: Хрватска ја подджува земјава во стартот на преговорите за членство во ЕУ

Слободен Печат

Навални го исмеа Путин поради наводите за негово бегство од Русија додека бил во кома

Слободен печат

ЕМА: Регистрирани се 415 можни случаи на згрутчување на крвта по вакцинирањето

Слободен печат

Ужас во Италија: Мајка ја молела ќерката да се врати дома, а потоа роднините ја убиле

Слободен печат

Пленковиќ: Да се реши спорот меѓу Македонија и Бугарија и да се одблокира преговарачкиот процес

Слободен печат

Остави Коментар