Борисов: Гледам обид за враќање на Македонија под руско влијание

Бојко Борисов / AFP / Profimedia

Се додека не ги најдат виновниците и не ги изведат пред лицето на правдата, ние ќе инсистираме на тоа, вели лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов и порача дека нападот врз Христијан Пендиков ги поткопува огромните напори на Бугарија за влез на Македонија и Албанија во Европската Унија.

Меѓутоа, овде гледам обид за враќање на Северна Македонија под руско влијание, намерно, и тоа се прави многу активно. Во никој случај не треба да бидат заведени. Најдоброто нешто за Бугарија е Северна Македонија и Албанија да бидат во Европската Унија и НАТО, додаде Борисов.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот