21.8 C
Скопје

Борис Џонсон убедливо води во трката за наследник на Тереза Меј

После четвртиот кругг на гласање за нов лидер на британската Конзервативна партија и заменик на Тереза Меј, Борис Џонсон го зголеми своето водство, додека Саид Јавид е елиминиран од трката.

Борис Џонсон го доби четвртиот круг од гласањето со 157 гласови, најмногу досега.

Петтиот круг на гласањето ќе се оддржи покасно денеска, а до вечер би требало да се знаат и конечните резултати.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар