Борис Џонсон порача: Британските училишта мора да се отворат во септември

сега знаеме доволно за да да можеме повторно да ги отвориме училиштата за сите ученици да бидат безбедно, имаме морална должност да постапиме така“, напиша Џонсон.

Британскиот премиер Борис Џонсон рече дека повторното отворање на училиштата е општествен економски и морален императив и остана на тоа дека ќе можат да работ безбедно и покрај заканата од пандемиајта.

Неговите коментари следуваат по студијата објавена претходно овој месец која се предупредува дека на Велика Британија ѝ се заканува втор бран од ковид-19 оваа зима, двојно поголем од првиот, ако училиштата се отворат без подобрен систем за тестирање и следење.

Во тект за весникот Мејл он Сандеј Џонсон напиша дека повторното отворање на училиштата е национален приоритет. Училиштата би требало последни да се затворат во идните локални карантини, рекол Џонсон.

Училиштата во Ангија се затворија во мај за време на националниот карантин, освен за децата на клучните работници и се отворија повторно во јуни за мал број ученици.

Прочитајте и...  Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Владата сака сите ученици да се вратат на училиште на почетојот на септември, што Џонсон го нарече „национален приоритет“.

„Држењето на нашите училишта затворени момент плус од она што е апсолутно нужно е неприфатливо, економски неиздржано и морално непротливо“, напиша Џонсон.

Економските трошоци за родителите кои не моѓжат да работат ако училиштата се затворени се спирални и земјата се соочува со големи проблеми ако децата го пропуштат образованието, предупреди премиерот.

„Пандемијата не е завршена и последна работа кој некој од нас може да си ја дозволи е да биде спокоен. Но сега знаеме доволно за да да можеме повторно да ги отвориме училиштата за сите ученици да бидат безбедно, имаме морална должност да постапиме така“, напиша тој.

Прочитајте и...  Сопругот на починатата родилка правдата ќе ја бара на суд (ВИДЕО)

Весникот Сандеј Тајмс извести дека наредил јавна кампања која би требало да обезбеди отворање на училиштата на време и рече дека на состанокот минатата недела дека тие треба да бидат последните места што ќе се затворат, по рестораните, пабовите и продавниците.

Прочитај повеќе

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Падна договор: Нова депонија за Гостивар за пет години

(ВИДЕО) Шекеринска до полковникот Ковачки: Да не ја ставаме политиката над Армијата!

Лука Андреев

Рангелова до Мицкоски: Сега можеме лично на дуел да се пресметаме

Слободен печат

Филипче: Агресијата кон докторите да се замени со жалби и поплаки до Министерството за здравство

Спасовски: Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Слободен печат

Мириса на нови кредити, короната и старите долгови ги трошат парите

Весна Дамчевска