5 C
Скопје

ВИДЕО | Борис Џонсон: Мутираниот коронавирус од Велика Британија може да биде уште посмртоносен

Новиот вид коронавирус којшто е откриен во Велика Британија може да биде уште посмртоносен од другите видови, рече британскиот премиер Борис Џонсон на прес-конференција.

– Покрај тоа што се шири побрзо, постојат докази дека новиот вид може да предизвика и поголема стапка на смртност, рече Џонсон на прес-конференцијата.

– Вакцината што ја користиме во моментов е, исто така, ефикасна против нови варијанти, додаде тој.

Советникот на британската влада, Патрик Валанс дополнително ја појасни изјавата на премиерот. Тој рече дека нема разлика во смртноста кај пациентите заразени со различни видови.

– Меѓутоа, кога се гледаат податоците на сите оние коишто се позитивни, постојат докази дека постои зголемен ризик кај оние кои се заразени со нова варијанта на вирусот“, рече Валенс.

Прочитајте и...  ЦИВИЛ по повод 8 Март: Сите мораат да се вклучат за да стават крај на родовата дискриминација и насилството

Тој додаде дека доказите сè уште не се силни и дека сите податоци сè уште не се целосно потврдени.

Претходните студии покажаа дека британската варијанта на вирусот се шири 30 до 70 проценти побрзо од другите, а можно е да е околу 30 проценти посмртоносна.

Од илјада 60-годишници, заразени со старата варијанта, десет се очекува да умрат. Но, со новата варијанта, тој број се искачува на 13.

Извор: Индекс хр

Поврзани вести

Владата ќе ја одржи 51. седница, една од точките препораките за спречување на ширењето на ковид-19

Слободен печат

На 11 медицински сестри од ГОБ 8 Септември не им го признаваат факултетот, за да не земат повисока плата

Романската Влада не планира целосно „заклучување”

Слободен печат

Повикот за ангажирање експерти за подготовка на новите наставни програми сѐ уште е отворен

Слободен печат

Царовска: Состојбата во училиштата е стабилна, не се размислува за поинакви мерки

Слободен печат

Едномесечно бебе најмладата жртва од ковид-19 во Грција

Слободен печат

Остави Коментар