Борис Џонсон ќе си поднесе оставка?!

Според зборовите на главниот британски економист од инвестицската банка „ЈП Морган“, Малколм Бар, британскиот премиер Борис Џонсон, најверојатно ќе си поднесе оставка.

Борис Џонсон, доживеа вистински политички шах мат кога британскиот парламент рано утринава го отфрли неговиот предлог за да се распишат избори, гласајќи „против“.

Претходно, британската кралица Елизабета даде финално одобрение за законот со кој се спречува премиерот Борис Џонсон да ја изведе земјата од Европската Унија без договор на 31. октомври.

Од друга страна, Џонсон бранејќи го својот став за изборите во парламентот, рече дека тоа е единствен начин за Брегзит да се помести од мртва точка.

Покрај тоа, на сила стапи и одлуката на владата за тоа парламентот да се распшти во следните пет недели во екот на кризата.

Прочитајте и...  Сите лица кои се под надзор во Црна Гора се чувствуваат добро

Законодавното тело официјално е суспендирано со формална церемонија во Домот на лордовите, а спикерот во Долниот дон Џон Беркау го изразил своето незадоволството, со зборовите дека многумина сметаат дека тоа е „акт на измама на извршната власт“.

Пратениците на 14. октомври ќе се вратат во Парламентот, нешто повеќе од две недели пред Британија да ја напушти унијата според моменталниот договор на 31. октомври.

Многумина си го поставуваат прашањетo: „И што сега?“.

Водечкиот британски економист при „ЈП Морган“ смета дека новоизбраниот премиер ќе мора да си поднесе оставка, ако не пронајде некое „магично решение“.

– Една опција е премиерот да го претстави договорот за Брегзит до парламентот и да добие одобрение за него или да поднесе оставка и да дозволи на некој друг од ЕУ да побара одложување. Во овој момент, сметаме дека оставката е најреална опција – истакнува Бар.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денес?

Прочитај повеќе

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција

Шест деца позитивни на коронавирусот во Италија

Слободен печат

Ветер, грмотевици и град во Словенија и Хрватска

Слободен печат

Во Иран приведени 24 лица поради ширење гласини за новиот коронавирус

МИА Агенција

Рио се тресе, ама не од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитров од Чешка: Силна поддршка за земјава за почеток на пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат

Сандерс и по дебатата во Јужна Каролина останува пред своите конкуренти

МИА Агенција

Курти нема намера да ги испраќа безбедносните сили на северот на Косово

МИА Агенција

Почина Неџмије Хоџа, сопругата на Енвер Хоџа

Слободен печат

Спасовски: Нема да ги одложуваме манифестациите, ќе ги следиме препораките на Кризниот штаб

Албанија: 13 сомнителни случаи за коронаврус – сите негативни

Слободен печат