Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Џонсон (55) во неделата беше примен во болницата Сент Томас во Лондон, 10 дена откако му беше потврден коронавирусот.

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон е префрлен на интензивна нега поради компликации од коронавирусот, јави Би Би Си.

Тој побарал од министерот за надворешни работи Доминик Раб да го замени, соопшти Даунинг стрит.

Џонсон (55) во неделата беше примен во болницата Сент Томас во Лондон, 10 дена откако му беше потврден коронавирусот.

Денеска во медиумите се појавија информации дека премиерот е приклучен на респиратор, но кратко потоа се огласи Даунинг стрит наведувајќи дека станува збор за лажна вест.

 

Прочитајте и...  Бочварски: Дезинфекција пред конфекциите и во автобусите во Штип

Прочитај повеќе

На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Соња Христовска Угриновска

Естонија со апликација за дигитални имунолошки пасоши

Слободен печат

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Виц на денот – Лозинка

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат