-2 C
Скопје

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

 Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го именуваше Надхим Захави за министер одговорен за распределба на ваквината против новиот коронавирус.

Захави е секретар за бизнис, а со новата функција ќе го известува британскиот министер за здравство Мет Хенкок и првенствено ќе биде фокусиран на распределбата на вакцината, а ќе задржи и некои одговорности во Министерството за бизнис.

Новиот ангажман на Захави е привремен и ќе трае најмалку до следното лето.

Прочитајте и...  Кнаус: Тоа што го видовме од Бугарија е за жалење и не е ниту во нејзин национален интерес

Поврзани вести

ВИДЕО | Жителите од населбата Влае во страв: Тврдат дека биле сексуално вознемирувани од овој човек

Слободен печат

ФОТО: Водици одбележан со Златоустова литургија во храмот Пресвета Богородица во Центар

Пелоси преку истражно тело ќе ја испитува блискоста на Трамп со Путин

Слободен печат

Вучиќ му одржа лекција на регионот како се справува држава со акутна криза

С.Р.

МЗ: Вкупно 620 лица во моментов се хоспитализирани

Слободен печат

Милион луѓе го следеле летот на Озил до Истанбул

Слободен печат

Остави Коментар