Борел со охрабрување до Заев: Продолжете со исполнување на ЕУ реформите

Шефот на европската дипломатија, Жосеп Борел по видео средбата со премиерот Зоран Заев, порача дека ЕУ ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија и ја охрабри Владата за реформските напори.

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, како што се наведува во соопштението од неговиот Кабиент, му честитал на Заев за неговиот реизбор и ја охрабрил неговата Влада да продолжи да ја исполнува реформската агенда за ЕУ.

– Тој, исто така, повторни дека ЕУ останува посветена да и помогне на Северна Македонија во справувањето со пандемијата на коронавирусот и нејзините последици, информираа од Кабинетот на Борел.

Оттаму, во тој контекст, потсетуваат на Економскиот и инвестициски пан за долгорочно закрепнување на економијата на регионот. Шефот на дипломатијата на ЕУ го поздравил и фактот што Северна Македонија се усогласува сѐ повеќе со позициите на Унијата во делот на надворешната политика.

Прочитајте и...  Мисајловски од протестот на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово: Време е да покажеме пркос

Поврзани вести

Ковид кризата ги намали приходите од патарина

МИА

Седумдесет и шестгодишен струмичанец со бастун во рака ги мотивира младите да даруваат крв

МИА

Сончево со умерена облачност, по одделни котлини магла

Слободен печат

Почнува божикниот пост

МИА

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот: Географија

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian