Борел разговарал со шефот на јужнокорејската дипломатија за украинската потреба од муниција

Жосеп Борел
Жосеп Борел / Фото: EPA-EFE/FREDERICK FLORIN / POOL

Највисокиот дипломат на Европската унија, Жозеп Борел, рече дека се сретнал со министерот за одбрана на Јужна Кореја во саботата за да разговараат за потребите на Украина за муниција.

Состанокот на маргините на Шангри-Ла дијалогот, највисокиот безбедносен самит во Азија, дојде во време на притисок од Соединетите Држави за Јужна Кореја да обезбеди оружје и муниција за Украина.

„Добар состанок со корејскиот министер за одбрана Ли Џонг-суп. Заеднички аларм за континуираните провокации на Северна Кореја и разговаравме за потребите на Украина за муниција“.

Како сојузник на САД и главен производител на артилериска муниција, Јужна Кореја досега ја отфрли можноста за испраќање смртоносна помош за Украина, наведувајќи ги деловните врски со Русија и влијанието на Москва врз Северна Кореја, и покрај зголемениот притисок од Вашингтон и Европа за снабдување со оружје.

Стотици илјади јужнокорејски артилериски куршуми се на пат кон Украина преку Соединетите Држави, по првичниот отпор на Сеул за вооружување на Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот