4 C
Скопје

Борел: Не е точно дека само се преправаме оти сакаме земјите од Западен Балкан да влезат во ЕУ

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел денеска изјави дека Европската унија вложува многу пари во Западен Балкан и оти не е фер да се каже дека ЕУ само се преправа дека ги сака земјите од регионот во својот состав.

– Сакаме да им помогнеме на земјите од Западен Балкан да ни се доближат, да влезат во системот на ЕУ. Не е точно дека само се преправаме оти сакаме земјите од Западен Балкан да влезат во ЕУ. Тие земји имаат иднина во ЕУ, но тие земји мора да ги завршат своите домашни задачи: да ги исполнат стандардите кои важат за сите членки, рече Борел гостувајќи на онлајн конференцијата на Американскиот атлантски сојуз.

Прочитајте и...  Извештај на ЕУ: Играчките за деца се најчесто пријавуваните токсични производи

Тој додаде дека  се исто така присутни на Балканот и оти се претставуваат како ним да им е повеќе грижа за Западен Балкан откРусија, Кина и Турцијаолку на Европската унија.

– Но, ние продолжуваме со процесот на проширување, чекор по чекор. Безвизниот режим е реалност, можеби не за сите земји од Западен Балкан. Ние го насочивме дијалогот меѓу Белград и Приштина на вистинскиот пат. ЕУ му помага на Балканот многу повеќе од другите, но можеби не сме добри во пропагандата. Нашиот економски план за Западен Балкан е девет милијарди евра, истакна Борел.

Тој рече дека европскиот блок на Балканот инвестира многу повеќе пари од Кина, Русија и Турција, но оти можеби мора подобро да објасни што и зошто прави.

Прочитајте и...  „Репортери без граници“ го тужат саудискиот принц за убиството на Кашоги

– Ние помагаме, но бараме реформи. Другите не бараат. Реформите што ги бараме не се хир, туку им се потребни на тие земји и на нивните луѓе, како што е искоренување на корупцијата. Штета е ако некои луѓе мислат дека само се преправаме. Тоа не е фер, оцени Борел.

Поврзани вести

ДУИ и БЕСА во прегратките на СДСМ или сами на локални избори?

Дестан Јонузи

Маж хоспитализиран со ковид -19 во Струга, се вратил од патување во Занзибар, Африка

Мирослава Бурнс

Експлозија во центар за тестирање на ковид-19 во Холандија, нема повредени

Слободен печат

Полицијата во Мјанмар продолжува со насилно растерување на демонстрантите

Слободен печат

Од утре започнува исплата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Слободен печат

Австралискиот државен обвинител ги негира обвиненијата за силување

Слободен печат

Остави Коментар