Борел: Косово нема да биде држава без признание од Русија, Кина и Индија

Жосел Борел, новоименуваниот ше на дипломатија на ЕУ, зборуваше за дијалогот меѓу Белград и Приштина како и за актуелната ситуација во Косово.

– Едно нешто е јасно: Косово и Србија мора да постигнат договор. Тоа е важно. Ќе направам сѐ што можам за да го исполнам овој приоритет – изјави Борел.

Тој пред надворешнополитичкиот одбор на Европскиот парламент порача дека дијалогот на Белград и Приштина мора да продолжи.

– Косово мора да ги повлече царините, а Србија да се ангажира целосно во длабок и искрен дијалог –  оцени Борел.

На прашањето дали кредибилитетот и интегритетот на неговата политика во дијалогот на Белград и Приштина ќе биде доведен во прашање поради позицијата на Шпанија која не ја признава независноста на Косово, Борел кажа дека иако земјите членки не се согласни околу признавањето, тие се обединети во ангажманот за решавање на проблемот.

Прочитајте и...  Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

– Ако Кина, Индија и Русија не го признаат Косово, Косово нема да биде држава. Затоа мора да работиме за овие разговори да продолжат – порача Борел.

Прочитај повеќе

Во Чаир и Бутел најмногу новозаразени од коронавирус

МИА Агенција

Шекеринска: Избори на 5 јули

МИА Агенција

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

МИА Агенција

Двајца починати и 62 новозаразени од ковид-19

МИА Агенција

Мухамед Зекири позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Ангеловска: Ќе има измени во протоколите за кафулињата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бектеши: ДУИ останува на ставот дека е потребен консензус за датумот за избори

МИА Агенција

Македонец од Белгија сведочи: Пред да се заразам мислев дека ковид-19 е само обичен грип

МИА Агенција

Идната недела треба да почне издавањето на картичките „Купувам домашно”

МИА Агенција

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

МИА Агенција

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари

МИА Агенција

Спасовски: Изборите треба да се одржат на 5 јули

МИА Агенција