Борел даде дополнително време за спасување на иранскиот нуклеарен договор

„Постои согласност дека е потребно дополнително време поради комплексноста на прашањето. Поради тоа е продолжена временската рамка”, се посочува во соопштението лиферувано од канцеларијата на Борел. Тој најави дека т.н. заедничка комисија за Договорот повторно ќе се сретне во февруари.

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел ја продолжи временската рамка за разговори за спасување на иранскиот нуклеарен договор, откако Франција, Германија и Велика Британија активираа механизам со кој се отвора патот за можни санкции како одговор на обидите на Техеран да се повлече од одделни делови на Договорот.

„Постои согласност дека е потребно дополнително време поради комплексноста на прашањето. Поради тоа е продолжена временската рамка”, се посочува во соопштението лиферувано од канцеларијата на Борел. Тој најави дека т.н. заедничка комисија за Договорот повторно ќе се сретне во февруари.

Велика Британија, Франција и Германија, државите што го потпишаа меѓународниот договор во 2015 година, заедно со САД, Русија и Кина, пред 10 дена преку писмо го известија Борел дека го активираат механиззмот за спорови, зголемувајќи го притисокот врз Техеран.

Прочитајте и...  Заев: Секако дека вредеше сè што се направи, станавме 30-та членка на НАТО

Тројцата лидери во изјавата посочија дека „немале друг избор” со оглед на иранските активности и дека регистрирале загриженост дека Иран не ги исполнува своите обврски”.

Трите сили укажаа дека го упатуваат предметот до Заедничката комисија во согласност со механизмот за решавање спорови, како што е регулирано со нуклеарниот договор.

Борел инсистираше на тоа дека овој потег не значи дека санкциите автоматски ќе бидат повторно вратени. Механизмот им овозможува на министрите за две недели да решат какви било проблеми, иако овој период може да се продолжи доколку сите страни се согласат. Доколку е потребно, Советодавниот одбор ќе има дополнителни 20 дена да донесе одлука.

Прочитај повеќе

Едуард Филип: Првите 15 дена од април ќе бидат уште потешки

МИА Агенција

Лекар од Битола преку личното искуство ги посоветува граѓаните: При најмал сомнеж за коронавирус, бидете упорни и тестирајте се

Слободен печат

Косовскиот заменик-министер за здравство испратен во 14-дневна изолација

МИА Агенција

Се зголемува бројот на жртви и потврдени случаи на коронавирус во Грција

МИА Агенција

Поранешен претседател на ЕК предупредува: Недостигот на солидарност е „смртна опасност“ за ЕУ

МИА Агенција

Полициски час во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борисов: Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето

Слободен печат

Жбогар: Нема веќе враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

МИА Агенција

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија

Слободен печат

Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства

Слободен печат

Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Слободен печат