Борба за ракометниот трон: Атомскиот ракомет на „фуријата“ или „старата школа“ на Червар

Во финалето на Европското првенство (16.30 ч.) во Стокхолм ќе играат Шпанија и Хрватска.

Денеска ќе биде спуштена завесата на 14. Европско првенство во ракомет со одигрување на последниот и најважен натпревар, финалето. Во него ги нема фаворизираните Данска, Франција и Норвешка, туку за титулата ќе се борат Хрватска и актуелниот шампион Шпанија.

Финалниот натпревар ќе претставува пресметка на две сосема поинакви филозофии на ракомет, најдобриот напад против најдобрата одбрана.
Актуелниот шампион Шпанија игра атомски ракомет чија филозофија е да се даде гол повеќе од противникот. Иако е најстара репрезентација на ЕП со просек од 30.6 години, главна одлика во играта на „фуријата“ се брзите голови од транзиција и контрите. Таквата игра досега на првенството им носеше 32 голови по натпревар.

– За да ја победиме Хрватска мора да одиграме перфектно. Хрватска е комплетна екипа со големо искуство, тим со 3-4 играчи кои се меѓу најдобрите во светот. Сите знаеме дека тие сакаат да го контролираат ритамот на наптреварот, но и ние сме искусни, знаеме во која насока ќе оди средбата и подготвени сме. Одиме на злато – изјави Даниел Сармиенто, еден од најискусните во составот на селекторот Жорди Рибера.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ против Циципас за титулата во Дубаи! (ВИДЕО)

Од друга страна, главната одлика на Хрватска е неверојатната одбрана во која главната улога ја има капитенот Домагој Дувњак. Стариот лисец Лино Червар го „уништи“ атомскиот ракомет кој се играше пред неколку години.

Неговата филозофија е дека одбраната е клучот на успехот, а за тоа колку е добра Хрватска во тој сегмент покажува податокот дека ниту една репрезентација на „коцкестите“ не ми даде повеќе од 24 гола, освен Норвешка во полуфиналето, но на тој натпревар се играа члетири продолженија.

– Искрено, некако се испразнивме во полуфиналето, но имавме слободен ден да се подготвиме за тоа што не очекува денеска. Мораме да одиграме фанатично како против Норвешка и се надевам дека ќе победиме – вели Домагој Дувњак, душата на тимот.

Прочитајте и...  Нејмар повторно ја тужи Барселона

Прочитај повеќе

Арсенал на своите навивачи ќе мора да им плати 4,5 милиони фунти!?

Слободен печат

Резултатите добри, управата со „две страни“: Бобан и Малдини против Газидис!?

Слободен печат

ЛШ: Вардар со Горбок и Калараш против Монпелје! (ФОТО)

Слободен печат

КАКО ГОЛ ЗА ТИТУЛА: Пикадо – Мајкл Смит со историски 9/9! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос пред неделното „Ел Класико“: Знаеме како против Меси и Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Погледнете го потегот што го направи Ѓоковиќ против Монфис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НБА: Клиперси го декласираа Денвер, одлична партија на Јокиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Секој кој вели дека Роналдо е подобар од Меси, не знае ништо околу фудбалот!

Слободен печат

КАКО УСПЕА ЧОВЕКУ: Неверојатен автогол на голманот на Гренобл! (ВИДЕО)

Слободен печат

Луис Суарез ги израдува навивачите на Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Премиер лигата посилна од коронавирусот, а Гвардиола: „Не сум како Клоп“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалерот на Тотенхем го посети Сеул, Сон мора во карантин

Слободен печат