БОРБА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Деца на 10 години го ризикуваат животот во рингот, некои биле ТРУЕНИ од сопствените ТРЕНЕРИ (ФОТО+ВИДЕО)

Светот на боречките вештини е брутален, крвав и немилосрден.

Неверојатната приказна за тоа ја раскажале планетарно популарните ѕвезди на тајландски бокс, Тајланѓаните Сгетдао и Дејдамронг, кои на патот од трњата до ѕвездите тргнале веќе на 9-10 години.

Се бореле за 1-2 евра за да им помогнат на своите семејства да се прехранат. На крајот успеале да станат светски прваци, но на колку такви деца им е прекинат патот, никој не знае.

Мајката на Сгетдао го преколнувала да не влегува во рингот на 10 години, но тој немал дилема.

„Почнав да се борам на 10 години бидејќи на моето семејство му беа потребни пари. Секогаш бев исплашен на загревањето, но штом ќе влезев во рингот, тоа чувство исчезнуваше“, се присетува.

Прочитајте и...  Револтирани граѓани протестираат пред Влада поради поскапување на струјата

„Од почетокот на кариерата трпев страшни напори, но за мене тоа беше единствен начин да го прехранам семејството, но и да станам професионален борач на мај таи.

Тој практично го ризикувал животот додека бил дете, а сето тоа за „смешни“ пари.

„За првата борба добив околу 2 фунти, но продолжив да се борам и со секоја борба парите беа поголеми“.

Дејдамронг имал само 9 години кога почнал да се бори, а за првата борба добил 1,5 фунти.

Секако, кај таквите нелегални борби не можат да се избегнат „матни“ типови кои се обидуваат да заработат во обложувалници. Така, Сгетдао бил отруен од сопствениот тренер. Поради облог.

„Отидов во ресторан да јадам риба, два дена пред борбата. Еден од моите тренери ставил отров во моето јадење“, се присетува.

Прочитајте и...  Гебрејесус порача: Вакцина против коронавирусот за сите, како јавно добро

Но Сгетдао и затруен успеал да победи, а тренерот останал без 50.000 фунти добиток.

„Никогаш не сум можел да замислам дека некој кого го сакам и кому му верувам, би направил нешто такво“, вели тој.

Прочитај повеќе

Нови 155 позитивни случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа две лица

Слободен печат

Mаж исчезнал во водите на Вардар додека извлекувал возило на ЕВН

Слободен печат

Либанскиот претседател се сомнева: Експлозијата може да е предизвикана од бомба, ракета…

Слободен печат

Ново жариште во Германија, матуранти го донесоа вирусот од одморот во Хрватска

Слободен печат

ГП „Евзони” за влез во Грција ќе биде затворен за патници и возила по осум часа дневно до 15 август

Слободен печат

Мета побара итна реакција од владата за да се избегне катастрофа во албанската економија и семејствата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Србија 276 новозаразени лица, петмина починати

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Син го пронашол својот татко мртов во гаража

Слободен печат

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески”

Слободен печат

Богојески: Поддршка на иницијативата на Антикорупциска за Закон за потекло на имот

МИА Агенција

Рекорден прилив на мигранти: Велика Британија ги засилува контролите на границите

Слободен печат

Американски сенатор: САД да ги обнови санкциите кон Белорусија, ако Лукашенко ја украде победата на изборите

Слободен печат