18.8 C
Скопје

Борба на титаните, 58 рунда: Ѓоковиќ и Надал за финале на „Ролан Гарос“!

Денешното полуфинале на грен слем турнирот во Париз помеѓу најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ (Србија) и Рафаел Надал (Шпанија) нема да започне пред 17.30 часот, соопштија организаторите.

Претходно на теренот „Филип Шатрије“ во првото полуфинале од 14.50 часот силите ќе ги одмерат Стефанос Циципас (Грција) и Александер Зверев (Германија).

Тоа ќе биде 58 дуел помеѓу Ѓоковиќ и Надал, деветти на „Ролан Гарос“ каде Рафа има учинок од 7:1 против Ноле, но српскиот ас севкупно води минимално со 29:28.

Во четвртфиналето Ѓоковиќ го совлада Матео Беретини (Италија) со 6:3, 6:2, 6:7 (5) и 7:5, додека Надал го елиминираше Диего Шварцман од Аргентина со 6:3, 4:6, 6:4 и 6:0.

Нивната нова битка ќе биде реприза од минатогодишното финале во кое Шпанецот беше подобар и ја освои рекордната 13 титула во Париз.

– Тоа не е меч како кој било друг. Тоа е најголемиот предизвик кој може да го имате – да играте на земја против Надал, на терен каде што имаше толку голем успех – вели Ѓоковиќ пред полуфиналето.

ВИДЕО: Ѓоковиќ во дрес на Никола Јокиќ се подготвува за мечот со Надал!

Надал е на две победи од својата 21 грен слем титула, што ќе го стави зад себе Швајцарецот Рожер Федерер, со кого во моментов е израмнет по бројот на освоени грен слем трофеи. Од друга страна, Ѓоковиќ се обидува да стигне до број 19 и со тоа да стигне само до една грен слем титула помалку од најголемите ривали.

Во моментов, првиот светски тенисер го подигна трофејот во Париз во 2016 година, а сега тој може да им се придружи на Род Лејвер и Рој Емерсон како единствените тенисери кои ги освоија сите четири грен слемови барем двапати.

Крејчикова и Пављученкова за титулата на Ролан Гарос

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар