Бонучи: Расизмот не треба да постои во 2019 година

EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Моисе Кин во 85. минута постигна гол против Каљари, а во текот на натпреварот постојано беше цел на навреди од трибините. Кога го постигна вториот гол за Јувентус, 19-годишниот Кин чии родители се од Брегот на Слоновата Коска, застана пред навивачите и ги рашири рацете, предизвикувајќи бурна реакција на противничките навивачи.

Леонардо Бонучи, еден од најискусните фудбалери на Јувентус истакна дека младиот Кин морал поинаку да постапи и дека половина од вината оди и на негова сметка.
– Секој има право да се лути. Појавата на расизмот е скандалозна и такво нешто не смее да постои во 2019 година. Многумина погрешно разбраа што сакав да кажам – се правдаше подоцна Бонучи.

Неговата изјава наиде на жестоки реакции од бројни фудбалери, а Марио Балотели изјави дека екс-колегата од репрезентацијата имал среќа што тој не бил на стадионот.
– Отсекогаш Марио ми беше симпатичен, така и ќе остане. Не ги оправдувам расистичките навреди, само реков дека би ми било помило Моизе да го прославуваше голот со нас. Разговарав со сите кои се јавија по мојата првична изјава и им ја објаснив ситуацијата – додаде Бонучи.

Дисциплинската комисија на Серија А го одложи донесувањето за наводните расистички навреди упатени кон Кин бидејќи побара подетални информации од делегатот.

Видео на денот