Болтон: САД треба да размислат за санкции против Русија

Трамп во понеделникот негираше дека бил информиран за такви активности, кои, според извештаите, можеле да доведат до смрт на американски персонал.

Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Џон Болтон, денеска изјави дека САД треба да размислат за економски санкции против Русија, ако е вистина дека Москва им понудила пари на талибанските сили за убивање Американци во Авганистан.

Болтон рече дека извештаите, доколку бидат потврдени, се „еквивалентни на напад директно врз Американците”.

– Она што ни треба е посеопфатна стратегија за справување со Русија. Мислам дека Владимир Путин и неговата влада  добро играат со слаби карти и не мислам дека ние воопшто играме, рече Болтон.

Трамп во понеделникот негираше дека бил информиран за такви активности, кои, според извештаите, можеле да доведат до смрт на американски персонал.

– Во Конгресот е предложено Русија да биде прогласена за државен спонзор на тероризмот, ако решиме дека овие извештаи се точни, рече Болтон во интервјуто, како дел од промоцијата на неговите мемоари „Собата каде што се случи”.

Прочитајте и...  Чавушоглу: Ќе го информираме УНЕСКО за Аја Софија

Прочитај повеќе

Стравична ликвидација во Порторико: Убиено 11-годишно дете, братот (6) се бори за живот

Слободен печат

Д-р Пановски: Ниту во август нема да ги исполниме условите и параметрите за патувања во ЕУ

Слободен печат

Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

Слободен печат

Првата дама ја исполни својата граѓанската обврска: Изборите во услови на пандемија се исклучително ретки (ФОТО)

Слободен печат

Хашим Тачи шест часа сослушуван во Хаг, еве што изјави кога излезе од Судот

Слободен печат

Стационарот за бездомни животни „Лајка“ се отвора после изборите (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конечни резултати: Анджеј Дуда обезбеди уште еден мандат како претседател на Полска

Слободен печат

ДИК: Вкупно 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Слободен печат

Во опасност 38 милиони луѓе, Вухан под вода: Најдолгата кинеска река се излеа, досега однесе стотина животи

Слободен печат

Трамп на Твитер ги продолжи нападите врз медицинскиот персонал

Слободен печат

СЗО: Не политизирајте со одлуки за повторно отворање училишта

Слободен печат

Приведен директорот на скопската зоолошка

Слободен печат