Болсонаро со закана до СЗО, над 35.000 починати од Ковид-19 во Бразил

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се закани дека Бразил ќе излезе од Светската здравствена организација ако таа, како што рече, не престане да биде пристрасна политичка организација.

Тој за бразилскиот Си-Ен-Ен изјави дека лекот хидроксихлорохин „се вратил” откако била повлечена „срамната” студија за неговиот ефект.

Влијателното британско медицинско списание „Лансет” повлече статија во која се тврди дека лекот против маларија хидроксихлорокин го зголемува ризикот од смрт кај болни од Ковид-19.

Болсонаро тврдеше дека лекот треба да се користи за лекување на пациенти со коронавирус, и покрај недостигот на научни докази за неговата ефикасност.

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Бразил во последните 24 часа се зголеми за 1.005, на 35.026, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Прочитајте и...  Чулев во Гостивар: Преку систематски мерки и активности ќе се надогради безбедносниот систем

Во тој период пријавени се 30.830 новозаразени, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 645.771.

Бразил е втора земја во светот по бројот на заразени, по САД, и четврта по бројот на починати, по САД, Велика Британија и Италија.

Прочитај повеќе

Заев за прочистување на правосудството, Мицкоски за ветинг на политичарите

Слободен печат

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат

„Интегра” пред гевгеличани ја претстави изборната програма

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Господине Заев немојте да бидете нервозен, ќе се испита до крај каде завршило куферчето со изрекетираните пари

Слободен печат

Вухан го погоди нова катастрофа: Местото од каде тргна коронавирусот, сега влезе во нова криза (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Сите спотови ви се со Зоран Заев, веројатно во сонот сум ви ноќна мора!

Слободен печат

Богојески: Јас ви гарантирам дека како што Заев не расчисти со Груевски, така и Мицкоски нема да расчисти со Заев

Слободен печат

Турција ја повика ЕУ да биде чесен посредник во споровите на Анкара со членките на Унијата

Слободен печат

Мицкоски до Заев: Вас ве интересираат само тендери и власт

Слободен печат