Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се закани дека Бразил ќе ја напушти Светската здравствена организација ако таа, како што рекол тој, не престане да биде пристрасна политичка организација.

Тој за бразилскиот Си-Ен-Ен рекол дека лекот хидроксихлорокин „се вратил“ бидејќи „срамната“ студија за неговото дејство е повлечена, пренесува Ројтерс.

Влијателниот британски медицински магазин Лансет го повлече текстот во кој се тврди дека лекот за против маларија, хидроксихлорокин го зголемува ризикот од смртност кај заболените од Ковид-19.

Болсонаро тврдеше дека тој лек треба да се користи за лечење на заболените од коронавирусот и покрај тоа што не постојат научни докази за неговата ефикасност.

Прочитајте и...  Фигаро: Турција вешто се инфилтрираше во традиционалното американско-руско ривалство

Прочитај повеќе

Проценка на ЦИА: Путин ќе ги насочи операциите кон оцрнување на Бајден

Слободен печат

Централен регистар демантира: „Не постојат компании регистрирани по етничка основа“

Состојбата со коронавирусот се влошува, можно воведување на нови рестрикции

Родителите на децата до шест години и хронично болните од денеска се враќаат на работа

Слободен печат

Берлин не се согласува со нови услови и критериуми за Скопје, ЕУ со помош од 120 милиони евра

Слободен печат

Во Собранието продолжува седницата за избор на заменици министри

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Времето денеска променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот: Фрижидер

Слободен печат

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат