Болсонаро: Нема шанси да не влезам во вториот круг на изборите

Жаир Болсонаро/ Фото EPA-EFE/Joedson Alves

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е невозможно тој да не дојде до вториот круг на претседателските избори оваа година, откако неодамнешните анкети покажаа дека фаворитот Луис Инасио Лула да Силва е поблиску до победа во гласањето во првиот круг.

Лидерот на екстремната десница, кој долго време фрла сомнеж во бразилскиот електронски систем за гласање, исто така рече дека има право да не верува во него и дека сè уште не е сигурен дали ќе присуствува на дебатите пред изборите во октомври.

Болсонаро е под жесток притисок од јавноста, а контроверзниот бразилски лидер често знае да ги насмее странските политички набљудувачи, со голем број комични изјави и потези.

Опаѓа популарноста на Болсонаро: Се подготвува ли промена на врвот во Бразил?

Видео на денот