Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп денес ќе го испрати воениот брод-болница на пат кон Њујорк, за да нагласи дека федералните власти имаат одговор на епидемијата на коронавирусот.

Воениот брод „Комфорт“, со капацитет од над илјада болнички кревети, бил на редовен ремонт кога стигнала наредбата итно да се оспособи за да им се пружи помош на заболените во Њујорк, епицентарот на епидемијата во САД.

Трамп рече дека неговиот пат во военото пристаниште Норфолк не е неопходен, но дека одлучил да оди таму за да му се заблагодари на воениот ремонтен тим и на здравствените работници кои работеле на сервисирањето на бродот „Комфорт“. Тимот ја завршил работата и ремонтот повеќе од една недела пред утврдениот рок.

Прочитајте и...  Игротеките бараат финансиска помош од Владата и датум за повторно отворање

– Нема да се прегрнувам и бакнувам со луѓето, но ќе упатам јасна порака на благодарност – рече Трамп.

Бродот „Комфорт“ некогаш служел како нафтен танкер, а потоа е преуреден во пловечки ургентен трауматолошки центар за американски војници ранети за време на борбени дејствија, но за време на новата мисија во Њујорк тој ќе претставува цивилна болница.

Овој брод кој е стар речиси цел век има 1.000 медицински работници, 12 операциони сали, одделенија за радиологија и интензивна нега, скенер, лабораторија и аптека. Во минатото бил оперативен во слични ситуации единствено за време на Првата светска војна и за време на пандемијата на шпанскиот грип по неа.

Прочитајте и...  Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс" со американски астронаути

Прочитај повеќе

Татко од Иран и ја отсекол главата на ќерката: Сите се шокирани од казната што ќе ја добие (ВИДЕО)

Слободен печат

Сугарески: Капиталните инвестиции во ресорот транспорт годинава над ланската реалзиација од 86 проценти

Слободен печат

Угостителите се одговорни да бараат лични карти, информативни посети во наредните 10 дена (ВИДЕО)

Слободен печат

Богатите уште побогати: Богатството на руските олигарси расте и покрај корона кризата

Слободен печат

Нови 38 случаи на коронавирус, три лица починаа

Слободен печат

Платежните картички со пари од државата ќе се достават најдоцна до 3 јули

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата и се поднесуваат соодветни кривични пријави

Слободен печат

Педофил намамил дете со слатки, а потоа го убил и го силувал неговиот леш (ФОТО)

Слободен печат

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат

Почина првиот здравствен работник од Ковид-19 во Македонија

Слободен печат

Корона дијалози: Здравствената не смее да прерасне во политичко – правна криза

Слободен печат

Остри критики за Министерот за безбедност на Индонезија откако го спореди коронавирусот со жените

Слободен печат