Болниците во Грција се пред колапс

Нема веќе слободни кревети во регионот Атика

Здравствениот систем во регионот Атика во кој припаѓа и Атина пропаѓа бидејќи бројот на заразени со коронавирус продолжува да расте.

Грчките медиуми јавуваат дека во одделите за интензивна нега нема повеќе легла за болни. Властите во земјата веќе објавија дека креветите ги носат од други одделениа каде се лечат пациенти кои не се болни од ковид.

Најмалку 580 лица добиваат здравствена заштита во болниците во земјата. Просечната возраст на интубирани пациенти е 68 години, додека на интензивна нега има и млади над 17 години.

Бројот на лица заболени од коронавирусот во земјата продолжува да расте со несмален интензитет. Регистрирани се околу 300 случаи секој ден во последните две недели, додека капацитетот собира скоро половина од новите дијагнози на територијата (210 потврдени случаи беа регистрирани вчера).

Прочитајте и...  Почна собраниската расправа за Законот за заштита од заразни болести

Поради оваа причина, министерот за здравство Василис Кикилијас свика состанок во средата наутро во врска со тековната регистрација на креветите на единиците за интензивна нега и нивното понатамошно зголемување на болниците во Атика.

Според здравствените власти, зголемувањето на случаите е резултат на ситуацијата создадена пред 15 дена, околу 5 септември. Во тоа време, сите се вратија од одмор, а потоа беа отворени училиштата.

Од почетокот на пандемијата до сега, Грција брои 15.928 заразени со коронавирус, како и 352 жртви.

Поврзани вести

Уште еден починат од ковид-19 во велешката болница

Слободен печат

На Кожното одделение во штипската Клиничка болница ќе се примаат пациенти заразени со ковид-19

Слободен печат

Само во овие 10 земји не е потврдено присуство на ниту еден случај на коронавирус

Слободен печат

Бучковски: Скопје и Софија треба да дадат поголема шанса на заедничката комисија да ги реши отворените прашања

Слободен печат

Инцидент во Францускиот конзулат во С. Арабија: Ранет стражар, уапсен напаѓачот

Слободен печат

ВИДЕО | Пауновски: Терасите на кафеаните ќе работат како досега сè додека не се донесат нови протоколи

Слободен печат

Остави Коментар