Болничар поради коронавирусот ја уби својата девојка – лекарка: Мислел дека го заразила, но резултатите покажаа друго

Кога полицијата пристигнала во нивниот стан ја пронашла девојката мртва, а Де Паце седел на подот со пресечени вени на рацете.

Страотно убиство ја потресе Италија, европската држава најтешко погодена од епидемијата на коронавирус.

Докторката Лорена Кваранта (27) е пронајдена задавена, а во полицијата пријавило нејзиното момче, Антони Де Паце. Тој наводно ја повикал полицијата и рекол: „Ја убив бидејќи ме зарази со коронавирус“, пренесуваат британските медиуми.

Кога полицијата пристигнала во нивниот стан ја пронашла девојката мртва, а Де Паце седел на подот со пресечени вени на рацете.

 

Обвинителството открива дека медицинскиот техничар Де Паце и Кваранта, прелиминарните тестови биле негативни на коронавирусот и неговите тврдења ги нарекле „глупости“, наведува италијанската новинска агенција Аднкронос.

Кваранта и Де Паце работеле заедно во болницата во Месина на Сицилија, каде со останатите колеги секојдневно воделе битка со епидемијата. Де Паце веднаш е пренесен во болница, каде неговите колеги му го спасиле животот. Неколку дена пред смртта, Кваранта на Фејсбук напиша за предизвиците со кои се соочува како медицински работник во Италија.

Прочитајте и...  Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

„Сега повеќе од кога и да е мора да покажеме одговорност и желба за живот. Мора да искажете почитување кон себе, своето семејство и земјата“, напиша таа. Де Паце пак неодамна на Фејсбук и ја честиташе на својата девојка лекарската диплома, истакнувајќи дека е горд на неа.

„Продолжи да ги следиш своите соништа, секогаш живеј го животот каков што си го замислила. Браво. Честитки на брилијантната диплома“, напиша пред десетина дена Антонио.

Бројот на смртни случаи во Италија порасна на повеќе од 700 во средата, додека еден владин службеник рече дека луѓето се потешко ќе ги поднесат социјалните рестрикции.

Агенцијата за цивилна заштита објави нови 727 смртни случаи поврзани со Ковид – 19, а вкупниот број на досегашните смртни случаи порасна на 13.155, што е најголема бројка во светот.

Прочитајте и...  Државниот завод за статистика одбележува 75 години

Вкупниот број на заразени, вклучувајќи ги и они кои се опоравиле или умреле, изнесува 110.574, што е дневен пораст од 4,5 проценти, додека во вторникот порастот беше 5 отсто.

 

Прочитај повеќе

Алијансата на Албанците ја повикува Антикорупциска да реагира на недоличното однесување на функционерите на ДУИ

Слободен печат

Изнемоштен коњ паднат среде улица, сопствениците го удираат и влечат за да стане! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголем квартален пад на француската економија од 1968 година, од 5,3 отсто

Слободен печат

Пад на италијанскиот БДП и до 13 отсто

Слободен печат

Пендаровски разговараше со Папата Франциск за солидарноста која е клучен елемент за заедничката борба против пандемијата

Слободен печат

Меланија Трамп ги коментираше протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОТА ги отфрла како невистинити тврдењата на министерот Чулев

Слободен печат

Од ова коцкање со изборите – полошо здравје!

Слободен печат

Чулев: Доколку имаат сомнеж дека полицијата не постапувала соодветно, нека бараат одговорност од Директорот на БЈБ

Слободен печат

Таткото на Моника пријавил дека бил нападнат од својата ќерка, таа вели дека сам се удирал во ѕид

Слободен печат

Анкета: Германците ги менуваат своите навики – помалку месо, повеќе готвење дома

Слободен печат

НБ: Позначајни движења кај останатите финансиски институции во првиот квартал на 2020 година

Слободен печат