Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Светската анти-допинг агенција (ВАДА) се вмеша во враќањето во рингот на легендарниот боксер.

Поранешниот светски боксерски шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон, сензационално најави дека на 54. години се враќа во рингот. Тој за свој противник со кого ќе ги вкрсти ракавиците во боксерскиот спектакл го избра три години помладиот поранешен шампион во четири тежински категории, Рој Џонс јуниорс.

Се враќам во рингот, лудост е да се одбие Мајк Тајсон

Мечот е закажан за 12. септември, а ќе биде од хуманитарен карактер и нема да има судија во рингот што е уште една потврда дека не се очекува крвава пресметка помеѓу поранешните шампиони.

Но, боксерскиот спектакл е доведен во прашање бидејќи во приказната се вклучи Светската анти-допинг агенција (ВАДА) која сака да ги тестира и двајцата боксери иако не станува збор за официјален и натпреварувачки боксерски дуел.

Прочитајте и...  Митревски прогласен за МВП, 20 одбрани во триумфот на Порто!

Наводно, според американските медиуми, Мајк Тајсон веќе ги откачил луѓето од ВАДА бидејќи секојдневно конзумира марихуана и нема да има време да се „исчисти“ до мечот со Рој Џонс јуниор.

– Јас морам да користам марихуана бидејќи сум вистинско животно. Таа ме смирува, ми ги поврзува мислите и ми ја „лади“ лудата глава. Да не е марихуаната или би се убил или би убил некого. Не ми е јасно зашто на некој му смета тоа што користам марихуана? Велат дека е штетна, а дали знаете колку луѓе се убиени, колку луѓе убиле, колку се претепани или прегазени под дејство на марихуана во САД минатата година? Нула, тоа е одговорот, додека алкохолот е друга приказна – изјави Тајсон за американските медиуми.

Прочитајте и...  Халеп со прва титула во „вечниот“ град, Плишкова го предаде мечот (ВИДЕО)

Засега ВАДА инсистира да ги тестира и двајцата боксери кои се навлезени во шестата деценија од животот и нивна цел е да одработат егзибициски бокс меч чиј приход е наменет за хуманитарни цели, но медиумите сметаат дека на крајот ВАДА ќе се откаже од идејата.

Прочитај повеќе

Луис Суарез мамел на испитот за италијански јазик

Слободен печат

Кошаркарот на Работнички, Питс е позитивен на коронавирус

Слободен печат

Газдата на Челси во проблеми: Абрамович тајно вложувал во други играчи

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат

Ниту Јанис, ниту Пол, Лејкерси планираат да формираат голема тројка со ѕвезда на Хјустон 

Слободен печат

Ѓоковиќ: Надал е главен фаворит за титулата на Ролан Гарос

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Навивачите во Англија не се враќаат во октомври

Слободен печат

Така работи Баерн, додека Барселона се ценка, тие се договорија со Ајакс

Слободен печат

Успешен старт на „граѓаните“, Астон Вила го казни Шефилд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Златан како „вино“: Ибракадабра шоу против Болоња! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со нови 400 бодови пред „Ролан Гарос“ и прво место на крајот од 2020!

Слободен печат

Митревски прогласен за МВП, 20 одбрани во триумфот на Порто!

Слободен печат