Боксерите од БиХ не одат на Игрите во Токио, немаат пари

Според зборовите на селекторот на репрезентацијата, најмалку четири боксери би обебзедиле олимписка виза.

Босна и Херцеговина најверојатно нема да има свои претставници во бокс на Олимписките игри во Токио поради беспарица. Како што пишува весникот „Дневни Аваз“, боксерската федерација на БиХ нема средства за да ги прати осумте боксери во Лондон на европскиот квалификациски турнир за ОИ.

– Ова е тажна состојба за боксот, за боксерите и за нас тренерите. Од осум боксери кои имаат право да се пријават на квалификациите во Лондон, сигурен сум дека четири или пет боксери ќе обезбедеа настап на Олимписките игри во Токио.

Досега имавме помош на локално ниво но тоа не е доволно, додека државата комплетно го запостави овој олимписки спорт. Ова се многу скапи квалификации и не верувам дека боксерите ќе можат да се самофинансираат, а ова им е единствената шанса да обедбедат пласман на Игрите во Токио – изјави за „Дневни Аваз“, Алмедин Фетаховиќ, селекторот на бокс репрезентацијата на БиХ.

Прочитајте и...  Велшанецот блескаше за „кралевите“, неверојатни бројки на Бејл! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

„Гранде Пандев“ со мајсторија уште на стартот во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Саутемптон само го налути тандемот Сон-Кејн! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велшанецот блескаше за „кралевите“, неверојатни бројки на Бејл! (ВИДЕО)

Слободен печат

Видал патува за Милано, Барса ќе брои еден милион евра!

Слободен печат

Деле Али не е повеќе во плановите на Мурињо!?

Слободен печат

Дербито е во Лондон, амбициозниот Челси против шампионот Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вудворд мора итно да реагира, на Јунајтед му треба нов бек, напаѓач..!?

Слободен печат

Осум млади фудбалери во Гана го загубија животот! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Ова е далеку од готово, Бостон намали против Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Сензација во Рим, Шварцман го елиминира Надал

Слободен печат

Кои се десетте најголеми удирачи во боксот, Тајсон е втор, а големиот Мухамед Али го нема на листата

Слободен печат

Мак ракометот во проблеми, нови седум случаи на ковид-19

Слободен печат