Боксер во Токио го одби сребрениот медал: „Никој не тренира да биде втор или трет“

Фото: EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Британскиот боксер Бенџамин Витакер загуби во финалето во лесна категорија од Кубанецот Арлен Лопез.

По поразот Витакер го напушти рингот во солзи, а на доделувањето на медалите одби да го стави среброто околу вратот.

– Го загубив златото и затоа во моментов нема да го славам среброто. Сигурен сум дека ќе сфатам каков успех е за неколку години.

Не освоив сребро, туку загубив злато. Затоа бев толку емотивен. Никој не тренира за сребро или бронза – рече Витакер.

Бронзениот медал го освоија Русинот Имам Катаев и Азербејџанецот Алфонсо Домингез.

Видео на денот