Боки 13 пријавил 40 функционери и бизнисмени

Неговиот адвокатот Сашко Дуковски изјави дека очекува по целосно документирање на случаите, Обвинителството да отвори предмети за поднесените кривични пријави.

Бојан Јовановски попознат како Боки-13 осуден во аферата „Рекет“, денеска повторно е спроведен од истражниот затвор „Скопје” до Јавното обвинителството, каде што поднесува десетина кривични пријави против четириесетина граѓани.

Јовановски преку соопштение на осум страници рачно напишано информира дека пријавите се однесуваат на носители на јавни функции, членови на нивни семејства, бизнисмени. Боки-13 во пријавите навдел дека тие треба да одговараат за кривичните дела злоупотреба на службена положба, измама, давање лажен исказ.

Неговиот адвокатот Сашко Дуковски изјави дека очекува по целосно документирање на случаите, Обвинителството да отвори предмети за поднесените кривични пријави.

Прочитајте и...  Здравствените власти подготвена за полошо сценарио со Ковид-19 наесен, граѓаните мора да се свесни дека мерките треба да се почитуваат

Прочитај повеќе

Шпан: Германскиот здравствен систем може да се справи со бројот на нови случаи од Ковид-19

МИА Агенција

Вработените во Фејсбук ќе работат од дома до јули следната година

Слободен печат

Кипарската полиција го најде и го сослуша Русинот кој е сопственик на бродот кој го пренесе амониум нитратот во Бејрут

Слободен печат

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат

Хисени: Договор со Белград за една година или целиот процес ќе пропадне

Слободен печат

Регистрирани 297 прекршоци за неносење маска

Слободен печат