Боки 13: Ме нападнаа двајца затворски службеници

„Простете што доцнам. Задоцни спроводот бидејќи бев нападнат од двајца затворски службеници.“ Ова при влез во судница го изјави Бојан Јовановски кој денеска со лисици на раце од истражниот затвор “Скопје” е спроведен на тековното рочиште за процесот “Рекет” каде тој е првообвинет.

Случајот „Рекет”, го води Кривичниот совет предводен од судијката Васка Николовска-Масевска, односно обвинението го застапува шефицата на Обвинителството за борба против организираниот криминал и корупција, Вилма Рускоска.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во октомври лани поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски.

Прочитајте и...  Цената на нафтата падна поради растот на инфекции

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска за СБС: Девизните дознаки од иселениците важни за македонската економија

Слободен печат

Над 700.000 мртви од Ковид-19 ширум светот, најмногу во Бразил, САД и Индија

Слободен печат

Во косовското собрание ќе се разгледува нацрт закон за заштита на вредностите на ОВК: Што подразбираат тие?

Слободен печат

Незамислив ужас: 75 години од нападите со атомски бомби врз јапонските градови (ВИДЕО)

Слободен печат

За 24 часа регистрирани се 340 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Трамп: Коронавирусот е под контрола колку што може да се контролира

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Книн почна одбележувањето на 25 години од операцијата „Бура“ – Пленковиќ: Овој ден е круната на нашата историја

Слободен печат

Најнов извештај од мониторингот на јавните набавки: Најниската цена и натаму проблем број 1 за фирмите, 48 % сметаат дека има корупција во набавките

Слободен печат

Избрани 40-те компании кои ќе добијат поддршка за отворање на нова е-продавница

Слободен печат

Граѓаните месецов ќе добијат 5.4 милиони евра поврат на ДДВ за второто тримесечје

Слободен печат

Експерименталната вакцина против Ковид-19 на „Новавакс“ успешно произвела антитела

Слободен печат

Интерпол: Интернет-криминалците ја користат пандемијата за да напаѓаат поголеми цели

Слободен печат