Боки 13 и должи на „Систина“ пари за операција

Во Граѓанскиот суд во Скопје денеска е одложено рочиштето во кое болницата „Систина“ од Бојан Јовановски познат како Боки 13, обвинет во аферата „Рекет“ побарува 634.251 денари или 10.313 евра за неплатена операција и постоперативна нега која била изведена врз Јовановски. Станува збор за операција за стеснување на желудникот.

Во изминатиот период токму Јовановски многу често се жалеше на влошена општа здравствена состојба поради проблеми со желудникот, а тврдеше дека поседувал и документација дека му бил оштетен и нерв при оперативниот зафат.  Судската расправа за овој случај е одложена за 20 декември.

Јовановски за „Рекет“ е во притвор од 15 јули. За овој случај во притвор е и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, а во домашен притвор е Зоран Милевски викан Кичеец.

Прочитајте и...  Тачи: Не може да има Влада без Албанци, може да има само војна!

Прочитај повеќе

Рокот за пријавување за гласање на лицата со Ковид-19 и болните и немоќните завршува на полноќ

Слободен печат

Поголем број излекувани од заболени лица, најмногу активни случаи во Скопје и Тетово

Слободен печат

Сончево време со ветар, температура до 32 степени

Слободен печат

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

Стаменковска Стојковски: СДС својата кампања може слободно да ја преименува од „Можеме“ во „Вработуваме“

Слободен печат

Спасовски за предлогот на ДУИ за кандидат премиер: Доста е со национализми, уцени не се прифатливи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди намалување на минималната плата од сегашните 14.500 на 13.000 денари

Слободен печат

Филипче на средба со медицинските работници од Струга и струшко

Слободен печат

Муцунски: Случајот Рекет е класичен пример за режијата која постои во правосудството од страна на власта

Слободен печат

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ се закана за граѓаните, 12 години крвнички се однесуваа со граѓаните

Слободен печат

Муцунски до Царовска: Барате граѓаните да го поддржат бројот три, а во три години имате направено три амнестии

Слободен печат

Адеми: Ако сакаме да градиме држава заедно, не треба етничката припадност да биде пречка

Слободен печат