Бојко Борисов во самоизолација

Во 16 часот денеска бев информиран од заменик-министерот Нанков дека е позитивен на ковид-19, напиша Борисов на фејсбук.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација откако заменик-министерот за регионален развој во неговата влада Николај Нанков попладнево објави дека е позитивен на коронавирус.

-Имам негативен ПЦР тест од утрово. Тестот беше направен пред мојата средба со делегацијата на САД. Пред меѓународните средби и патувања, според барањата на релевантни безбедносни длеегации, се тестирам. Во 16 часот денеска бев информиран од заменик-министерот Нанков дека е позитивен на ковид-19. Очекувам насоки од здравствените власти, а дотогаш ќе бидам во самоизолација. Со него последен пат бев во контакт пред 5 дена- напиша Борисов на својот официјален фејсбук профил.

Имам отрицателен PCR тест от тази сутрин. Тестът е направен преди срещата ми с делегацията от САЩ. Преди международни…

Publiée par Boyko Borissov sur Vendredi 23 octobre 2020

 

Прочитајте и...  Венецијанска комисија: Отсуство на соодветна јавна дискусија за првите чекори за уставни измени во Бугарија

Поврзани вести

ФОТО: На аеродром во Багдад уапсен генералниот координатор на ИСИС

Илинка Иљоска

Поради штрајк граничниот премин Евзони утре ќе биде затворен за сообраќај

Слободен печат

Мицкоски: Разочаран сум и лут од справувањето на властите со пандемијата

Слободен печат

Битиќи: Владата цели да ги исполни обврките од Зелениот договор 2050 на ЕУ

Слободен печат

Бајден ги номинира Блинкен за државен секретар и Кери за специјален пратеник за климата

И.И.

Германија нема да ги олесни рестриктивните мерки барем уште три недели

Слободен печат

Остави Коментар