Богоев: Големиот парк во Карпош е во напредна фаза

Ова денеска го истакна градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев на е-конференција во организација на Центарот за промоција на одржливи земјоделски практики и рурален развој (CeProSARD), во рамки на проектот „Чиста енергија за чист воздух”.

Интензивно се работи на подигнување нови зелени површини, при што се поставуваат и системи за наводнување. Во изминативе две години, засадени се 1.560 метри квадратни нови тревни површини и 643 висококвалитетни дрвја во Карпош. Добро е што активностите во сферата на заштита на животната средина продолжуваат да се реализираат и покрај пандемијата со Ковид– 19.

Ова денеска го истакна градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев на е-конференција во организација на Центарот за промоција на одржливи земјоделски практики и рурален развој (CeProSARD), во рамки на проектот „Чиста енергија за чист воздух”.

Како што соопшти Општина Карпош, покрај тековното зголемување на зеленилото, интензивно се работи и на два паркови кои ќе претставуваат една целина, од Алпинистичката карпа до бунарите на реката Лепенец. Тука ќе се добие Спортско – адреналински парк, а децениските депонии веќе се минато.

Прочитајте и...  Протести во Софија: Излегоа и поддржувачите на Борисов и оние на Радев (ВИДЕО)

– Целосно го израмнивме и теренот кај бунарите на реката Лепенец, заедно со градските јавни претрпијатија. Добиваме нов парк на повеќе од 60.000 метри квадратни, добиваме ново белодробно крило за Карпош и Скопје, рече Богоев.

На е-конференцијата, градоначалникот Богоев се осврна и на други активности кои Општината ги реализира во областа на екологијата. И покрај тоа што се исцрпија субвенциите за велосипеди и електрични тротинети, Општината ќе ја разгледа можноста при ребаланс на Буџетот, пред Советот, да се предложи уште една серија на субвенционирање на овие алтернативни превозни средства. .

На онлајн конференцијата се обрати и заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули. Со поддршка од оваа институција се постави ново зеленило и систем за наводнување во училиштето „Војдан Чернодрински” (на Млечен), а ќе се продолжи со уредување на училишните дворови и на „Петар Поп Арсов” (Карпош 4) и „Христијан Тодоровски – Карпош” (Карпош1).

Прочитајте и...  ДУИ бара Уставен суд да овозможи регистрирање на лица во изолација за гласање и деновите до 15 јули

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат