Богоев: Адреналинскиот парк е готов, до крајот на мандатот во Карпош ќе има 100.000 м2 зеленило (ВИДЕО)

Адреналинскиот парк во Карпош, се чекаат формалности за да се пушти во употреба, некаде до крајот на летото се очекува да биде во функција на граѓаните, рече денеска во „Утрински брифинг“, на „Слободна ТВ“ градоначалникот Стефан Богоев.

– Адреналинскиот парк и паркот кој во моментов се подготвува на местото на поранешната депонија, на површина од околу 70.000 м2 треба да претставуваат една целина. Иако, покрај нив ќе поминува новиот мост на улицата Љубљанска кој ќе го поврзува Карпош со Бардовци и Злокуќани. Ова е содржинскиот дел од паркот, каде што има и карпа за искачување, детско игралиште, скејт парк, додека во другиот дел од паркот ќе доминира зеленилото. Овој парк тука, е на површина од 7.000 м2, додека другиот е 10 пати поголем. Верувам дека до другото лето овој дел од градот ќе биде значително променет. Додека пак, за адреналинскиот парк нема да се чека уште многу.

Прочитајте и...  Расте бројот на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

Во наредните 2-3 недели следува технички прием. Критериумите се построги, бидејќи е финансиран од Светска банка. Замислата е овој парк да се користи во попладневните часови, бидејќи е соодветно осветлен, рече Богоев.

Тој додаде се уредува и дворот на О.У. Лазо Трповски.

– Дворот на училиштето е на површина од 11.000 м2. Се садат нови тревни површини. Има ново игралиште за фудбал, ракомет, сервис, кошарка, фитнес зона и детско игралиште. Паркот, по завршување на часовите ќе можат да го користат сите. Верувам дека до крајот на мандадот ќе имаме 100.000 м2 ново зеленило, заедно со овие паркови и сп уште неколку на микро локации, дополни Богоев. Тој ги коментираше и овбинувањата дека работи само за време на избори.

Прочитајте и...  Нема договор меѓу Белата куќа и демократите за стимулирање на американската економија

– Во Македонија секоја година има избори, парламенратни, претседателски, мината година имаше и референдум, следната година ќе има локални избори, можеби затоа луѓето имаат таков впечаток. Но, тоа не е точно, еве изборите завршија а ние продолжуваме да работиме, нагласи Богоев, и рече дека покрај останатите активности, Општината прави подготовки за евентуалниот старт на учебната година.

Прочитај повеќе

Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Слободен печат

Експлозијата во Бејрут прекина фотографирање на млад пар на денот на венчавката (ВИДЕО)

Слободен печат

Расте бројот на новозаразени во Дебар, денеска нови шест случаи

Слободен печат

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Слободен печат

Над 150 нови случаи на Ковид-19 во Грција

Слободен печат

Бејрут: Демонстрантите влегоа во зградата на МНР

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Почина професорот Агни Алиу од Универзитетот на Југоисточна Европа

Слободен печат

СДСМ: Новата Влада ќе се посвети на здрава животна средина и изградба на екодржава

Слободен печат

Потврдени 200 нови случаи со Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

Слободен печат

Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Слободен печат

Филипче: Потешко се дише на респиратор, носи маска

Слободен печат

Ковачевски: Минималното поскапување на струјата ќе ги осигура инвестициите во обновливи извори

Слободен печат