22 C
Скопје

Богдановиќ за спорниот проект кај „Холидеј Ин“: Двајца охриѓани ни ја попречија постапката во Уставен

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ во своето гостување во емисијата „24 анализа“ уште еднаш повтори дека во доменот на надлежностите сите мерки се преземени и употребени сите правни механизми.

– Не е невозможно да се стопира еден ваков проект и тоа го докажавме на Советот каде докажавме дека параметрите не се усогласени со ДУП-от. Но, донесовме нова одлука со ризик каде се повикавме на начинот на спроведување на ДУП-от. Сепак, двајца охриѓани ни ја попречи постапката во Уставниот суд и ни посочија дека не смееме да промениме и донесеме понатаму каква било одлука. Јас, исто така, кажав аман да се покрене оваа работа и сакам сите институции да си ја вршат својата обврска, истакна Богдановиќ.

Поврзани вести

Заев: Секој има право да побара ново судење доколку има нови докази и аргументи

Слободен печат

Г-7 повика на отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Слободен печат

Бектеши – Џентолини: Имплементацијата на Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан е клучот за пост-ковид заздравување на економијата

Слободен печат

Скопје очекува од ЕУ потврда на европските вредности и да го испорача ветеното

Слободен печат

Бесими – Јановски: Потпишан повеќегодишен Договор за грант од УСАИД, 8,2 милиона долари во првата година

Слободен печат

ДКСК: Најмногу пријави за непотизам, кронизам, клиентелизам и партиска поврзаност

Слободен печат

Остави Коментар