18.8 C
Скопје

Богдановиќ не се согласува со Заев дека Југославија нѐ разделувала со Бугарите

„Не можам да се согласам во тој дел баш од причина што во таа Југославија сите сме живееле заедно“, вели Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ за Дневникот на ТВ Сител прашан за тврдењето на премиерот Заев дека Југославија била таа која што не разделувала со Бугарите.

ВИДЕО | Заев: Бугарија не е фашистички окупатор и Гоце Делчев е од двете страни

„Имате добар дел, посебно во Македонија кои што работеле во заедничките државни компании и останале тука да живеат. Баш заради тоа ние сме се зближиле во таа Југославија како посебности кои што сме ги имале, така да во тој дел не можам да се согласам бидејќи јас како претставник на српската заедница можам да кажам дека баш таа Југославија не направила да бидеме блиски, односто исти на некој начин“, вели Богдановиќ.

Шилегов контра Заев: Не се согласувам дека бугарската војска била администрација во Скопје

Поврзани вести

ВИДЕО | Андоновиќ: Тензии во Црна Гора – владата на Кривокапиќ пред оставка поради резолуцијата за Сребреница

Слободен печат

Анкета за бугарските избори: Разликата меѓу ГЕРБ и „Има таков народ“ е помала од 2 отсто

Слободен печат

ВИДЕО | Д-р Пановски: Нов бран нема да биде ни приближно силен како претходните

Слободен печат

ВИДЕО | Дерала: Мобилност, посветеност и непристрасност – отворен повикот на ЦИВИЛ за набљудувачи

Слободен печат

180 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Директорот на руско разузнавање тврди: Сталин ја нарекол дезинформација пораката дека Германија е подготвена за напад врз СССР

Слободен печат

Остави Коментар