Богдановиќ: Градежните активности ќе значат подобар живот за маџирмаалци

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ денеска ги презентираше градежните активности што се одвиваат во населбата Маџир Маало и реконструкцијата на улиците „Титовелешка”, „Петричка” и „Ѓуро Ѓоновиќ”.

– Откако ја завршивме капиталната улица, а тоа е улицата „Ѓуро Ѓоновиќ” на главната сообраќајница во Маџир Маало, којашто не беше реконструирана 50 години, и откога ја започнавме улицата „Петричка”, „Титовелешка” е трета улица која ја почнуваме во изминативе две години. Со ова покажуваме сериозност колку сакаме Маџир Маало да се развива и модернизира. Станува збор за улица долга 369 метри на којашто целосно се реновира фекалната и водоводната мрежа и очекуваме најдоцна до 20 јануари следната година да завршиме со сите градежни активности, изјави денеска Богдановиќ на прес-конференција.

Прочитајте и...  Што не чека по пандемијата? Најбарани ќе бидат менаџерите!

Тој најави и дека Општината ќе продолжи со поддршка на сите активности околу организирање на традиционалните маџирмаалски средби и со реконструкција на долното игралиште на кејот на реката Вардар.

– Се надевам дека до крајот на оваа и почетокот на идната година, некои работи што ги имаме ветено ќе ги испочитуваме, изјави градоначалникот Богдановиќ.

Тој нагласи дека претходно реконструираната улица „Ѓуро Ѓоновиќ”, со комплетно нова  атмосферска, водоводна и фекална канализација, како и тековните градежни активности на улицата „Петричка” и поставувањето на нова водоводна и фекална мрежа на улицата „Титовелешка”, ќе придонесат за подобрување на квалитетот на живот на маџирмаалци во однос на уредување на градежното земјиште и комуналните работи и пред се во зголемување на квалитетот за пиење вода во Маџир Маало.

Прочитајте и...  ЕУ согласни да воведат санкции за лица од Белорусија

Градежните активности на улицата „Титовелешка” со должина од 396 метри се реализираат со поддршка од Министерството за финансии, преку проектот за подобрување на општинските услуги и финансиски заем од Меѓународна банка за обнова и развој.

Прочитај повеќе

Што не чека по пандемијата? Најбарани ќе бидат менаџерите!

Слободен печат

Интервју со Илија Адамоски: На пензионерите им треба правен лек – лекс специјалис!

Мендо Димовски

Град Скопје: Аплицирајте за субвенции за чистење оџаци

Слободен печат

Поголемиот дел од руските лекари се скептични за руската вакцина

Слободен печат

100 години Филозофски факултет – Скопје

Слободен печат

Без вода дел од корисниците на булевар „Партизански одреди”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат