Богатите ја обожуваат оваа земја од поранешна СФРЈ!- Слободен печат

Богатите ја обожуваат оваа земја од поранешна СФРЈ!

Флота на супер јахти овој месец беше во Хрватска, а во последните 5 дена пристигнаа дури 55, што е двојно повеќе во однос на минатиот месец.

Црна Гора ја нема во топ-листата на Bloomberg, иако во последниве години е очигледен растот на мега-јахти кои пристигнуваат во Тиват, Будва и Котор.

фото: Bloomberg.com

Хрватска, од друга страна, според бројот на луксузни пловила го претстигна и познатото монденско место Монако, кое во јули бележи пристигнување на само 32 јахти и се наоѓа на петото место зад Италија, Франција, Грција и Шпанија.

Италија доминира. Оваа земја во текот на јули на својoт брег има привлечено дури 203 супер-јахти, а пак САД само 142.

фото: Bloomberg.com

Грција, која доживува голема туристичка реконструкција, и во сегментот на наутичкиот туризам бележи раст во јули со пристигнувањето на 134 мега-јахти кои се закотвени на нејзиниот брег, 20 повеќе во однос на јуни.

Прочитајте и...  ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА ЗА ДЕТЕ СО РЕТКА БОЛЕСТ: Да се родело на друго место ќе имало нормален живот, тука судбината му е неизвесна (ВИДЕО)

Неочекуван пад бележи Шпанија која во јуни имала 123 луксузни јахти, а во јули дури 92.

Прочитај повеќе

Србија со електрични и хибридни автобуси и автомобили ќе го намалува загадувањето

МИА Агенција

БИЗАРНО: Индија ќе подигнува ѕид за Трамп да не го гледа сиромашниот кварт

Слободен печат

Владата ја одржа 10-тата седница

Слободен печат

Местото и овластувањата на Мизрахи ги презема заменик министерот Бајрактар

Слободен печат

Косово: Укинувањето на таксата и воведувањето реципроцитет кон Србија е прашање на денови

МИА Агенција

Поништени решенијата за распоредување и наредби за извршување работи во МВР донесени од Чулев

Слободен печат

Остави Коментар

два + дванаесет =

Прочитај повеќе

Носителите на кандидатските листи на СДСМ ќе бидат познати по Конгресот

Слободен печат

Судењето за Нетанјаху за корупција почнува две недели по изборите во Израел

МИА Агенција

Комшиќ: Нека не се занесуваат со уцени, Република Српска нема да добие ништо од тоа што го бара

МИА Агенција

Нема нерегуларности: Гани е победник на изборите одржавни пред пет месеци во Авганистан

МИА Агенција

Поголемиот дел од граѓаните на Северна Ирска сакаат земјата да остане во Обединетото Кралство

МИА Агенција

Силите на генералот Хафтар бомбардирале турски брод во пристаништето Триполи

МИА Агенција