-3 C
Скопје

Бочварски: Пет фирми сакаат да ја градат браната на реката Отиња

Пет фирми сакаат да ја градат браната на река Отиња, капиталниот проект за Штип, кој целосно ќе се финансира од државниот буџет. Рокот за доставување на понуди е завршен, а сега е периодот на евалуација, соопшти министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

-По завршување на евалуацијата ќе имаме конечно колку фирми се подготвени од овие пет коишто конурирале да учествуваат на надавањето, со цел да ја добиеме најповолната понуда за изградбата на браната на река Отиња. Проектите стануваат реалност, заради тоа што некој се грижи и работи за граѓаните, рече Бочварски, при денешната посета на Општина Штип.

Тој очекува до крајот на декември или почетокот на јануари следната година да се потпише договор со фирмата, која ќе ја гради браната на реката Отиња. Посочи дека средства за реализација на овој капитален проект се обезбедени и во буџетот за 2021 година. Министерот за транспорт и врски, Бочварски истакна дека Штип по неколку децении добива брана на река Отиња, по 30 години се изгарди и нова градинка и никогаш досега не бил решен сообраќајниот хаос, а за три години изградени се две платформи за паркинг. 

Прочитајте и...  Шахпаска за состојбата во градинките: Стабилно е, се бара можност за зголемување на капацитетите во јасли

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар