BMW ја претстави својата електрична иднина (ФОТО+ВИДЕО)

Конференцијата BMW #NEXTGen во Минхен беше местото за презентација на нов концептен модел кој би можел да стане претходник на сосема нов спортски автомобил.

Навистина, уште во 2013 година, BMW го покажа електричниот хечбек i3, а хибридното купе i8 кое се појави подоцна. Оттогаш, семејството BMW I не се прошири и во блиска иднина најверојатно ќе се најде трет модел кој ќе биде изграден токму на мотивите Vision M Next Concept.

На конференцијата NextGen во Минхен, прототипот беше претставен како визија за електричните модели на иднината на баварскиот бренд. Формално, ова ќе остане прототип, но некои од дизајнерските и техничките решенија ќе се користат во новиот BMW i8 или моделот кој ќе го замени.

Прочитајте и...  Ретко која девојка има храброст за вакво нешто: Викторија Лоба си ја скрати косата! (ФОТО)

Автомобилот е изграден на принципот D + ACES (Дизајн + Автономно возење, Поврзување, Електрификација и Услуги), со светла надворешна визија. Мат сребрено-сивата боја се комбинира со елементи на неонски возбудливата портокалова, а тркалата се во согласност со каросеријата – сребрено-црни бандажи на предната и сребрено-портокалови на задната страна.

И покрај футуристичкиот изглед, традиционалните „ноздри“ на решетката на ладилникот се зачувани како што растат во големина и добија портокалови елементи. Концептуалниот модел доби ласерска оптика Laser Wire, која може да создаде слики како чукање на срцето.

BMW M Next Concept се напојува со хибридна моќност од 600 КС што овозможува забрзување од 0 до 100 км/ч за 3 секунди и максимална брзина од 300 км/ч. Во BOOST + режимот, моќта се зголемува за краток временски период, а само на електрична енергија на автомобилот може да помине до 100 км.

Прочитајте и...  Папараците правеа пари на несреќниот живот на Ејми Вајнхаус, ова е искрена исповед на еден фотограф кој три дена ја бркал Ејми

Внатрешноста на концептниот автомобил не е помалку радикална од надворешноста. Пристапот до кабината се прави преку вратите кои се отвораат како крила на галеб и со помош на системот за препознавање на лице. Возачот има дигитален инструмент-панел и систем за дополнителна реалност кој му ги дава сите информации што му се потребни.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Нова Година

Слободен печат

Фобијата од пајаци никогаш не изгледала послатка: Погледнете како се борат со „ѕверот“ овие кученца (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најстарата мачка на светот почина на 31 години: Кога дојдов дома, ја немаше, сигурно заминала да умре!

Васко Спасоски

Почина Тесла, миленикот на Јелена и Новак Ѓоковиќ: Сопругата на најдобриот тенисер напиша емотивна порака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Секогаш се фали со бујното деколте, но сега покажа нешто друго: Водителката Марјана Станојковска ги испровоцира фановите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Папараците правеа пари на несреќниот живот на Ејми Вајнхаус, ова е искрена исповед на еден фотограф кој три дена ја бркал Ејми

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Беквалац сакаше само да ја најави новата песна, но интересот на фановите е нејзиното бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кожата на лицето зборува многу за вашето здравје, откријте што се крие зад бледилото, црвенилото, акните, сувата кожа…

Слободен печат

Корисни факти: Луѓето кои имаат 3 пати секс неделно изгледаат 7 години помладо!

Васко Спасоски

Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Ј.К.Д

Ја крие како змија нозете: Сопругата на Никола Којо е вистинска „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Слободен печат