Блумберг: Унгарија го блокира заедничкото соопштение на ЕУ за налогот за апсење на Путин

Владимир Путин/ Фото EPA-EFE/GRIGORY SYSOEV/SPUTNIK/

Унгарија ја блокираше заедничката изјава на земјите-членки на ЕУ за потерницата на Меѓународниот кривичен суд за апсење на претседателот на Руската Федерација Владимир Путин.

Порталот Блумберг, повикувајќи се на добро информирани извори во ЕУ, објави дека ветото на Будимпешта резултирало со изјава на високиот претставник за надворешни работи и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, дадена „во негово лично име“, со која се потврдува дека одлуката на МКС е прифатена.

„ЕУ ја гледа одлуката на Меѓународниот кривичен суд како почеток на процесот на одговорност и повикување на одговорност на руските лидери за злосторствата и ѕверствата што тие ги нарачуваат, овозможуваат или ги вршат во Украина“, беше наведено во изјавата на Борел.

Во меѓувреме, министрите за правда на ЕУ дадоа своја изјава во која ја поддржуваат одлуката на МКС, која Унгарија одби да ја потпише.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот