Блумберг: Турција би можела во март да ја одобри кандидатурата на Финска за прием во НАТО

Апликациите на Шведска и Финска за членство во НАТО/ Фото EPN / Newscom / Profimedia

Турција е блиску до одлука да го одобри приемот на Финска во НАТО следниот месец, додека статусот на шведската апликација за членство во Алијансата останува неизвесен, јави Блумберг повикувајќи се на неименувани извори.

„Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган е блиску до одлуката за одобрување на членството на Финска во НАТО … согласноста од Анкара за пристапување на Финска во НАТО треба да се очекува во средината на март“, наведува Блумберг.

„Се осврнавме на прашањата што Анкара ги смета за вознемирувачки. Очекуваме Турција и Унгарија да го ратификуваат нашето членство во НАТО што е можно поскоро, изјави претходно премиерката на Финска, Сана Марин.

Таа додаде дека „важно е да се испрати јасна порака – Финска и Шведска заедно се пријавија заедно, и во интерес на сите е да се приклучат“.

Но, статусот на Шведска останува неизвесен, пред се поради влошените односи меѓу таа Стокхолм и Анкара.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган пред два дена реча дека неговата земја се согласува со влезот на Финска во НАТО, но не и на Шведска, на која и порача „да не се обидува залудно“

Ердоган ѝ порача на Шведска: Не обидувајте се залудно да влезете во НАТО

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот