„Блумберг”: Русија загуби осум милијарди долари со де-доларизација на своите девизни резерви

Во првата година по одлуката на рускиот претседател Владимир Путин, Русија да се откаже од американскиот долар во своите девизни резерви, земjата загубила 7,7 милијарди долари, јави „Блумберг”.

Како што објави денеска агенцијата, експериментот на Путин со диверсификација на девизните резерви со исфрлање на доларот од структурата на резервите на земјата во својата прва година, бил целосно фијаско.

По налог на Кремљ, Централата Банка на Русија ставала ставки на слаби валути, како евро или јуан, и го пропуштила скокот на доларот, кој од март 2018 година до март 2019 година пораснал за 6,5 отсто. Според пресметките на агенцијата, доколку регулаторот ја сочувал тогашната структура на своите девизни резерви, кои се во висина од околу 531 милијарда долари, тогаш кон крајот на март годинава тој би имал добивка од приближно 3,8 отсто.

Прочитајте и...  Шведска нуди село на продажба

Се истакнува дека, според редовниот извештај на ЦБ на Русија, кој се објавува со задоцнување од шест месеци, за наведениот период банката ги намалила резрвите во долари од 43,7 до 23,6 отсто. Притоа уделот на еврото се зголемил од 22,2 до 30,3 отсто, а на јуанот од пет на 14,2 отсто.

– Платена е економска цена за решавање на геополитички проблеми. Тешко е да се оцени дали тоа вредеше. Годинава имаше загуби, но инвестицијата е на долг рок, изјави експерт за агенцијата.

Сумата на долари во девизните резерви на Русија лани беше намалена за половина, дел од пошироката стратегија на Кремљ за „де-доларизација” на економијата на земјата и намалување на ранливоста од американските санкции, додека односите со Вашингтон и понатаму се влошуваат.

Прочитајте и...  Во Србија се ближи крајот на епидемијата, паѓа бројот на новозаболени

Откако Русија лани спроведе диверсфикација на своите девизни резерви, кои претходно беа главно во долари и евра, земјата стана најголемиот светски вложувач на јуани во своите девизни резерви, пишува „Блумберг”. Повикувајќи се на податоци од „Голдман сакс”, се истакнува дека Русија со тоа станала најголемиот вложувач во јуани во светот, и сега поседува 70 отсто од сите девизни резерви во јуани.

Ставките на Кина сепак не биле целосно фијаско бидејќи загубите од падот на кинеската валута биле компензирани за сметка на повисоката доходност на кинески локални облигации споредено со државните облигации на САД, пишува „Блумберг”.

Прочитај повеќе

Нумовски: Неможност за аплицирање за велосипеди и тротинети по електронски пат, за неколку дена ќе заврши повикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Се урна железнички мост во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

По квалитет на мрежи државава рангирана на второ место во Европа

МИА Агенција

Паунов: За максимално да го искористиме сонцето, треба домаќинствата и компаниите да поврзат соларна централа на своите кровови (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Расните немири во САД прераснуваат во социјален бунт (ВИДЕО)

Слободен печат

Гренел официјално поднесе оставка на позицијата во Стејт департмент

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поради не носење лична заштита казнети се 585 граѓани

МИА Агенција

Најмалку седум цивили загинаа во експлозија на бомба во авганистанската провинција Кундуз

Слободен печат

Богојевски: Ако Мицкоски бега од 5 јули тогаш не треба да се чека на него, злоупотреба на МВР со крајна цел одложување на избори (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗ: Граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Во тек е исплата на правата од социјална и детска заштита за мај

МИА Агенција

Пукање во Сент Луис: Погодени четворица полицајци

Слободен печат