„Блумберг њуз“ остана без акредитации за кампањата на Трамп - Слободен печат

„Блумберг њуз“ остана без акредитации за кампањата на Трамп

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп денес соопшти дека за престојните избори во САД нема да дава акредитации за новинарите на агенцијата „Блумберг њуз“, која е во сопственост на потенцијалниот претседателски кандидат на демократите Мајкл Блумберг.

По формалното објавување на кандидатурата на Блумберг, оваа агенција наведе дека нема да известува за демократските претседателски кандидати, вклучувајќи го Блумберг и неговите ривали, но најави дека ќе ги следи активностите на Трамп за време на кампањата, пренесува „Ројтерс“.

– Бидејќи отворено покажаа пристрастност, кампањата на Трамп нема да дава акредитации за претставниците на „Блумберг њуз“ за митинзите и другите настани. Ќе одлучуваме дали ќе контактираме со известувачите поединечно или на барање на „Блумберг њуз“ ќе одговараме од настан до настан – наведе Бред Парскејл, менаџерот на кампањата на Трамп.

Акредитациите на известувачите им овозможуваат полесен пристап до настаните и другите манифестации за време на претседателските кампањи на кандидатите за изборите во 2020 година во САД.

Прочитај повеќе

Прв случај на заразен од коронавирусот во САД

Слободен Печат

КЛИМАТСКА КРИЗА: Шпанската влада предложи мерки за борба против климатските промени

Слободен печат

Трамп и Фон дер Лајен имале „многу добар разговор“

Слободен печат

Лавров: НАТО започнува опасна игра со прогласување на вселената и кибер просторот за свои оперативни домени

Слободен печат

ВНИМАВАЈТЕ: Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица

Слободен Печат

На скопскиот аеродром ќе се стави во функција термо-камера, се крева нивото на претпазливост од новиот вирус и кај нас

Мими Ш.Петкова

Остави Коментар

13 − 7 =

Прочитај повеќе

Мустафа му даде рок на Курти до крајот на неделата да се договорат за формирање на влада

Слободен печат

Спасовски: Државниот интерес треба да биде приоритет на сите во Владата

Слободен Печат

Гренел: Авиолинијата Белград – Приштина ќе им помогне на бизнис заедницата и граѓаните

Слободен Печат

КОБНА ВРСКА ВО СРБИЈА: Се разнел себеси и девојката бидејќи сакала да му се врати на бившиот дечко?

Слободен печат

Снимки од дополнителните контроли на аеродромите низ Кина поради коронавирусот

Слободен Печат

Новиот лидер на елитните ирански сили порача: САД кукавички го убија Сулејмани, а ние машки ќе возвратиме

Слободен печат