Блокирана улицата „Лука Геров“ - Слободен печат

Блокирана улицата „Лука Геров“

Жителите на општина Ѓорче Петров денеска половина час ја блокираа улицата „ Лука Геров“, во знак на протест поради аерозагувањето од околните диви депонии. Граѓаните со овој протест, како што рекоа сакале да ја предупредат општината дека се сериозни во барањата да ја исчистат депонијата во Ново Село, за која претходно пишуваше и Слободен печат.

На овој втор протест на жителите од „ Ѓорче“, дојдоа и од населбата Хром и реагираа на загадениот воздух кој според нив доаѓа од депонијата кај селото Крушопек.

– Освен депонијата во Ново Село, жариште на овој проблем е и она што се случува во Општина Сарај, односно во Крушопек, преку Вардар. Знаеме дека и таму се пали некој отпад. Тој е најблиску до населбата Хром и сакаме да знаеме зошто до сега не се превземени мерки, дали некој ја опструира таа реакција од страна на нашата општина и до кога ќе се давиме сите, реагираат граѓаните.

Од Општина Ѓорче Петров велат дека кога дошла, актуелната власт, затекнала депонија која била хаотично регулирана. Дека е затекнат договор за вршење концесија за собирање и транспорт на комунален отпад со приватник, кој го склучил со претходната локална власт и кој важи уште 6 години. Но, уште 5000 домакинства немаат договори за одлагање на сметот и треба да го сторат тоа за да нема санкции, а од Ново Село до Никиштани , надлежноста за одржување на хигиената не е на ЈП„ Коминална хигиена“, додаваат од таму.

Прочитај повеќе

Клинтон го критикува Сандерс: Никому не му се допаѓа, никој не сака да работи со него

Слободен печат

Обидот за постигнување компромис и носење на законот за ЈО- тема во „Седма сила“

Слободен печат

Што ја чека руската економија?

Слободен печат

Без струја утре повеќе делови на Скопје

Слободен печат

Уставните судии поделени за амнестијата за „27 април”

МИА Агенција

Виена ја поддржува реформата на процесот за проширување на ЕУ за тој да биде побрз и појасен

Слободен печат

Остави Коментар

twelve + 12 =

Прочитај повеќе

Поради укинувањето на употребата на јаглен, 4,8 милијарди евра за работниците во Германија

Слободен печат

Грчкиот парламент ја избра Екатерини Сакеларопулу за претседателка на Грција

Слободен печат

По изборите ќе се анализираат забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазици

Слободен печат

Тинејџерка во Украина ја бранела мајка си од пијаниот татко, а тој ја полил со бензин и ја запалил

Слободен печат

Пендаровски-Ривлин: Еврејската заедница во Северна Македонија придонесува за одличната соработка со Израел

Слободен печат

Сен Пол: Ветото на Франција не значеше „не“, туку треба да се почека

Слободен печат