Блокада во Лисабон: Голем број на заразени граѓани со делта варијанта на ковид-19

epa09078249 Hospital medical staff carry a patient with the Covid-19 disease at the Clinic du Millenaire, in Montpellier, France, 16 March 2021 after his evacuation from the city of Aix-en-Provence. Intensive care units of Provence Alpes Cote d'Azur's region actually are overloaded with Covid-19 patients and patients are moved to Occitanie region. EPA-EFE/HORCAJUELO

Во Лисабон, каде што се воведени мерки за затворање за време на викендот, повеќе од 60 проценти од коронавирусните инфекции се предизвикани од делта варијанта на ковид-19, според студијата објавена во неделата од весникот „Публико“ и други медиуми.

Тестовите беа спроведени од Португалскиот национален институт за здравство (ИНСА).

Главниот град на Португалија е затворен два и пол дена затоа што тамошните власти се загрижени за скокот на бројот на новоинфицирани делти со видот коронавирус.

Затоа 2,8 милиони луѓе во Лисабон можат да ги напуштат своите домови само ако имаат добри причини. Влезот во градот е дозволен само во посебни околности. Правилата стапија на сила во петок и ќе траат до понеделник.

Можно е владата да примени слична блокада за време на викендот од 25-28 јуни, иако секоја таква одлука веројатно ќе биде донесена во последен момент.

Португалија е сè позагрижена за ширењето на делтата варијанта на коронавирусот, кој е одговорен за неодамнешното зголемување на бројот на случаи во земјата.

Видео на денот