Близу Хонг Конг се собрани кинески сили

Кинески сили најверојатно воена полиција регистрирани се денеска на стадион во град во близина на Хонг Конг.

Според западни медиуми се работи за „неколку илјади лица во униформи опкружени со воени возила”.

Во близина на стадионот во градот Шенжен регистрирано е присуство и на воени камиони и борбени транспортери.

Градот се Шенжен се наоѓа на помалку од седум километри од границата со Хонг Конг.

По две месеца продемократски протести во Хонг Конг, Пекинг испрати во изминатите денови сигнали дека може да се вмеша за да се врати редот во поранешната британска колонија.

Кинеската армија има неколку илјади војници во Хонг Конг, но не е предвидено да се вмеша во внатрешните работи на автономниот регион. Тоа може да се случи по барање на локалните власти.

Прочитајте и...  Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Главниот уредник на Глобал тајмс, Ху Сиџин изјави дека военото присуство во Шенжен е знак дека Кина се подготвува да интервенира во Хонг Конг.

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

оне + четири =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат